18 Mayıs 2009

Andy Warhol

Gönderen belle zaman: 01:27
Neon.


Bugün populer kültür dersinde Andy Warhol hakkında konuştuk. Sanata nasıl yeni bir bakış açısı getirdiği konusu özellikle ilgimi çekti. Gerçek adı Andrew Warhola olan sanatçı bir gün son harfi yanlışlıkla eksik yazılınca soyadını Warhol olarak kullanmaya karar vermiştir.

Warhol gerçekten 20.yy'nun en sıradışı sanatçılarından biri. Dünyanın zaten bildiği ünlü karakterleri yeniden üretmeyi başarmıştır.
COCA COLA Pictures, Images and PhotosMarilyn Monroe (Andy Warhol, 1967) Pictures, Images and Photoschicken noodle Pictures, Images and PhotosSeri üretimin kullandığı nesnelere kullanarak, pop-art akımında öncülük yapmıştır. Coca-cola kutularından Marilyn Monroe'ya kadar bir çok pop-art ikonu yaratmıştır. Aslında böyle sıradışı bir yol seçip onları yeniden üretmesi, çoğaltma tekniğiyle tekrarlaması o çağa bir tepkidir. Marilyn Monroe gibi ışıltılı bir starı, bi çok kez kullanması artık meta olarak görülen bu insanı sıradanlaştırmaya, yıldız konumundan tekrar insan konumuna indirgemeye çalışması olarak yorumlanabilir, Coca-Cola ve benzeri ünlü markaların konservelerini, şişelerini bir süpermarkette göstermesi o çağın seri üretimine bir tepkidir. Artık herşey seri üretimdir, sanat bile!
Coca-Colayı seçmesinin tek sebebi bu değildir, bu içecek Amerikada en fakirle en zenginin, en ünlüyle sıradan bir insanın ortak noktasıdır. Liz Taylor bunu içerken, sende tv'yi seyrederken Coca Cola içersin ve içtiğiniz kesinlikle aynı içecektir, hiç bir farkı yoktur diyerek seri üretimin iki uç noktayı aynı üründe nasıl buluşturduğunu açıklamıştır. İşte Andy Warhol'un Coca-Cola'yı özellikle seçmesinin şu sözlerle açıklamıştır:

"What's great about this country is that America started the tradition where the richest consumers buy essentially the same things as the poorest. You can be watching TV and see Coca Cola and you know that the President drinks Coca Cola, Liz Taylor drinks Coca Cola, and just think, you can drink Coca Cola, too. A coke is a coke and no amount of money can get you a better coke than the one the bum on the corner is drinking. All the cokes are the same and all the cokes are good. Liz Taylor knows it, the President knows it, the bum knows it, and you know it"


Andy Warhol hakkında çekilen filmin dvd'sine geçen hafta İstiklal'da dolanırken rastlamıştım. Plastikten suretler isimli filmi zaten çingene pembesi kapağının üstünde ünlü Marilyn Monre resmi ile hemen dikkatinizi çekecektir. Filmi yazan ve yöneten Durmuş Akbulut. Film 62 dakika ve renkli formatta.
" In the future everyone will be world-famous for 15 minutes... "

Andy Warhol'un en sevdiğim sözlerinden biri, acaba herkes 15 dakika ünlü olacak dediğinde, bugunkü Facebook, deviantart ve blog akımını tahmin edebilmiş miydi? Evet hepimiz, 15 dakikalığına ünlüyüz, hepimizin internette bir sayfası var, kimi düşünceleriyle, kimi fotoğraflarıyla herkes artık bir world-famous!

0 yorum on "Andy Warhol"

 

InspirationFactory by Belle! Copyright © 2009 Paper Girl is Designed by Ipietoon Sponsored by Online Business Journal