5 Haziran 2009

HOME belgeseli üzerine

Gönderen belle zaman: 20:35
Home Belgeseli; Dünya Çevre Günü'nde tüm dünyada gösterimde!

Bugün bir arkadaşımla buluştuk, mutlaka izlemem gereken bir belgesel olduğunu söyledi. Bu akşam Ntv'de 20:00'de (yani şuan) yayınlanan belgeselin ismi "Home" yani yuva. Bizim yuvamız. Doğadan ilham almayı, biraz nefes almak için doğa içinde zaman geçirmeyi, spor yapmayı çok seviyoruz. Doğa benim için huzurlu vakit geçirmek ve fotoğraf çekip o manzarayı ölümsüzleştirmek anlamına geliyor. Galiba gerçekten de galiba ölümsüzleştirmekle iyi yapıyorum çünkü küresel ısınma, çevre kirliliği, atmosfere yayılan gazlar derken biz insanlar sanırım bu doğayı çok yakın zamanda tüketeceğiz.

Yann Arthus-Bertrand yönetmenliğini yaptığı bu belgesel, kaçıranlar için burada..

Hayati olan, fuzuli olanın uğruna yok ediliyor!

Bugün Dünya Çevre Günü. Dünyayla aynı anda yayınlanan bu belgeselin çekimi tam 3 yıl çekilmiş. Ne kadar büyük bir emek.. Dünyayı gökyüzünden dolaşıp, yeryüzündeki evrimi muhteşem görüntülerle görme şansını veriyor bize. Su seviyesini nasıl azaldığını, nehirlerin nasıl kuruduğunu anlatıyor. Hindistan su açısından en çok sıkıntı çekecek olan ülkelerden. Kuyulardan, yer altı havzalarının çoğunda umut kesilmiş durumda. Bazen oluyor ki suyu ne kadar boşa, ne kadar keyfi harcıyoruz. Las vegas örneği belgeselde veriliyor, en çok su tüketimi yapan toplumlardan biri olarak geçiyor. Tabi sorulması gerek soru şu: Bu tablo daha ne kadar böyle kalıcak, bu tüketim nereye kadar bu şartlarda devam edebilecek?
Biz insanlar yaşamak için diğer canlıların hiç hoşuna gitmeyecek işlere imza attık, doğayı bozduk şehir yaptık, yağmur ormanlarını küçültük, oraları çiftlik ve tarım alanları yaptık. Bu tabiki doğal ortamı bozuyor.
Artan bir nüfus ve azalan kaynaklar, belgeseli izlerken görüntülerde bu gerçek yüzümüze çarpıyor. New York'taki yığınlarca insan, bir tüketim toplumu. Eşitsizlik devam ediyor, petrol açısından zengin olan ülkeler ironik olarak yoksulluk sınırında yaşayan bir topluma sahip.
Buzullar hakkında kötü haber! 2015 gibi yakın tarihler veriliyor buzulların tamamen yok olması için. İklim değişiklikleri, canlıların türlerini etkiliyor. Grönland şu anda doğal dengesini tamamen bozulmuş durumda. Çok güzel bir noktaya değiniliyor. Burada bir sanayi yok, kutuplardaki dengesizlik tamamen başka bölgelerden yayılan sera gazlarının sonucu. Yani bu dünyada yaptığımız her enerji kullanımı başka yerleri etkiliyor. Bu evren hepimizin ortak serveti.

Su seviyesi yükseldikçe yeryüzündeki cennet Maldivler ve sular kenti Venedik yok olacak ülkelerden sadece birkaçı.
Ne kadar acı ki kendi yaptığımız bir felaketi kontrol edemiyoruz, keyfimizce dünyayı değiştirdik, kaynakları sınırsızca tükettik ve işte acımasız gerçekler:

Dünya nüfusunun sadece %20si kaynakların %80 ini kullanıyor. Eşitlikten bahsetmemiz mümkün bile değil...
Askeri harcamalar, gelişmekte olan ülkelere yapılan yardımdan 12 kat daha fazla.
Biz savaşırken, aynı anda 1 milyona yakın insan aç, 5000 insan ise HER GÜN kirli sudan hayatını kaybediyor!

Mastercard reklamında gördüğümüz gibi malesef " BUNU BİZ YAPTIK.. "

global warming Pictures, Images and Photos0 yorum on "HOME belgeseli üzerine"

 

InspirationFactory by Belle! Copyright © 2009 Paper Girl is Designed by Ipietoon Sponsored by Online Business Journal