17 Haziran 2009

New York : Uyumayan şehir

Gönderen belle zaman: 02:54
I wanna wake up in a city that doesn't sleep.. New York City...

NY3 Pictures, Images and Photos


New York gerçekten de sanki hiç uyumayan, sürekli bir hareket içinde olan bir şehir. Düzenli bloklarıyla kaybolmanızın imkansız olduğu bu şehirde, her yerden gelen dijital reklamların, hareketli billboard'ların saldırısını , karşıdan karşıya geçen yüzlerce farklı tarzda insanı görünce yorulabilirsiniz. Ama bu kaos içten içe size de sempatik gözükebilir, çünkü Istanbul gibi canlı bir şehirde yaşayanlar hep bunu ararlar. New york göklere doğru uzanıyor sanki. Ny'a uçağım gece indiği için çok şanslıydım çünkü inerken parsel parsel bütün şehri görmeniz mümkün, şehir yapılanması asla Istanbul gibi şehir kurulduktan sonra tepeden inme bir şekilde yapılmamış, her cadde ve sokak santimine kadar hesaplanmış ve blok sayıları asla şaşmıyor. Caddeler isimlerden çok bulması daha kolay olan sayılarla adlandırılmış.


"5th Avenue.. "
Fifth avenue Pictures, Images and Photos
Burası alışverişin merkezi, Forbes dergisi burayı 2008'de dünyanın en pahalı caddesi olarak göstermiştir. Mücevher için Tiffany&Co, Cartier, giyim için Bvlgari, Bottega Veneta, Gucci, Prada ve daha niceleri yanyana bulabilirsiniz. Apple mağazasının girişi ise gerçekten markaya yakışır bir şekilde muhteşem bir tasarıma sahip. Guggenheim Müzesini muhteşem mimarisiyle farketmemeniz imkansız. Bu modern sanat müzesi, daha kapısından bile girmeden geleneksel müze kavramını alt üst ediyor.

Bu caddede neler var?

Museum of Modern Art ( MoMA), gidilince mutlaka 2-3 saatinizi ayırmanız gereken ünlü bir müze. Adını caddeden almış bir departmant store: Saks Fifth Avenue, 102 katlı Empire State Building, ve en üst katlarından görünen muhteşem NY manzarası, tabi aşağı baktığınızda taksileri ancak sarı noktacıklar halinde görebiliyorsunuz. Central Park, filmlerde sürekli karşımıza çıkan, Gossip Girl ve Sex and the City gibi New York merkezli çekimlerde çok kullanılan, muhteşem bir park. New York'un metal yığını halindeki görüntüsü beni çok yormuştu, ve şehrin hemen içindeki bu yeşillik alan, içinde dolaşan sincaplar şehrin stresini almaya yetiyor.

Central Park Pictures, Images and Photos

Flatiron Building

Aslında NY'a gitmeden önce itiraf etmek gerekirse adını bile bilmiyordum. Ama 5th Avenue gezisi sırasında karşılaştığım en güzel mimari yapı buydu ve beni çok etkiledi. En beğendiğim mimari yapılardan biri oldu.

Flatiron building Pictures, Images and Photos

Jewish Museum, New York Public Library, ünlü tasarım okulu Parsons, filmlerde bir çok düğün sahnesine yer sahipliği yapan St. Patrick Kathedrali, açık havada buz pateni pistiyle hatırlayacağımız Rockfeller Center da 5. cadde üzerinde bulunuyor.

Fun On Fifth Avenue [PNTS round 5]

Girls & the City... New York


central park

0 yorum on "New York : Uyumayan şehir"

 

InspirationFactory by Belle! Copyright © 2009 Paper Girl is Designed by Ipietoon Sponsored by Online Business Journal