16 Haziran 2009

Paris, her zaman güzel bir fikir!

Gönderen belle zaman: 17:57

Paris modanın kalbinin attığı şehirlerden sadece biri.
Bir aylığına gittiğim Paris'te, bu şehrin yaşam tarzını görmeye, sokak sokak Paris'i tanımaya, gezmeye fırsat buldum.
Alışveriş için çok keyifli bir şehir tabi kredi kartınızın limitiyle iyi geçinirseniz:)
Boulevard Haussmann'daki Galerie Lafayette ve Printemps ve Champs-Elysées'deki Louis Vuitton mağazasına sadece bakmak bile bana ilham veriyordu. Bu yerlere "mağaza" demek bence haksızlık, çünkü mimarileriyle bile başlı başına bir sanat eseri sayılabilirler. Kendinizi müzede hissediyorsunuz.

Yurtdışı seyehatlerinizde kışın düz çizmeler, her mevsimde babet ve yazın kurtarıcısı terlikler en ideal seçim olacaktır, çünkü bir şehri görmek demek caddelerini sokaklarını yürüyerek keşfetmek demektir..
Paris&BeadsOne Fine Day


En şık alışveriş için adres Avenue Montaigne bir de Saint-Honore ve Faubourg Saint Honore. Burada D&G, Louis Vuitton ve Costume National gibi en şık butiklerle karşılaşıyorsunuz, sanat galeriyle süslü bu bölgede şıklığı elden bırakmamak gerekiyor, çünkü sokaklar bir podyumdan farksız.

Carrie Bradshaw in Paris :)

Konu, Pariste moda olunca akla gelen renkler; "Bleu, Blanc, Rouge" yani lacivert, kırmızı ve beyazın Fransız bayrağının renklerinde olduğu gibi birlikte kullanılması...

Paris sadece modasıyla değil, aynı zamanda sanat,mimari ve mutfak kültürüyle de öne çıkıyor. Sanatla ilgilenenlerin ilk adresi Musee du Louvre. Dolaşmanız detaylı bakmayı seviyorsanız günler alabilir, her esere 30 saniye bakarsanız bu şekilde müzeyi bitermeniz tam 2 sene alıyor diye duydum dolayısıyla hızlı bakarak ve bazı bölümleri es geçerek ben müzeye tam bir gün ayırabildim.

(NOT AVAILABLE) Paris - Musee du Louvre sepia Pictures, Images and Photos

Notre Dame Kilisesi benim küçüklüğümden beri etkilendiğim bir yerdi, filmini izlediğim günden beri... Müzikalinden ve filminden çok etkileniyorum. Belki de bu sebepten dolayı Paris'te en sevdiğim yerlerden biridir.


Paris'in balkonu sayılan Montmarte yani Sanatçılar Tepesi. Burası Paris'i yukarıdan gören manzarasıyla, muhteşem Sacré-Coeur Bazilikasıyla, ressamları, taşlı yolları ve yol kenarlarındaki şirin caféleriyle ünlü bir yer. Buraya daha bohem bir hava hakim..

I WANNA BE WITH YOU

Seine nehrinde tur yapmak, en beğendiğim parklardan Jardin des Luxembourg'da oturup Paul'un nefis baget sandwichleriyle karnımı doyurmak, çimlere yayılıp dergi okumak, şık caddelerde saatlerce dolaşmak vitrinlere bakmak ve Cafe de Paris soslu eti gerçek yerinde tatmak va Fransa'da peynir-şarap demek benim için.

Paris bir çok filmde, dizide karşımıza çıkar çünkü izleyenlere kesinlikle ilham veriyor. Sex&The City dizisinin "An American Girl in Paris" bölümlerini izleyenler bilir. Carrie, Pariste yine tarzını öne çıkaran kıyafetler giyiyordu ve bu bölümü izleyince çıkarılan anafikir buydu: "Ne kadar güzel bir şehirde olursan ol sevdiklerinden ayrı olunca hiç anlamı yok".

Paris, sevdiğinle daha da güzel.Lonely in Paris
Carrie in Paris Pictures, Images and Photos
Sonia RykielParise gelenlerin görmeden gitmek istemeyeceği son bir şey daha var. Bu sadece benim değil, 7den 70e herkesin ilham kaynağı: "EURO-DISNEY" Hayalgücünüzü zorlayabilirsiniz, nasıl böyle küçük bir dünya yaratılmış diye.. Bana göre burası bir mutlululuk fabrikası :)

0 yorum on "Paris, her zaman güzel bir fikir!"

 

InspirationFactory by Belle! Copyright © 2009 Paper Girl is Designed by Ipietoon Sponsored by Online Business Journal