6 Temmuz 2009

Capri

Gönderen belle zaman: 11:58
Capri bir moda merkezi değil ama kesinlikle bir lüks hayat ve lüks glyimi en çok sokaklarda göreceğiniz yerlerden biri. Sokaklarda insanlar çok şık, denizde bile.. Akşam ise ağır kıyafetlerle çok sık karşılaştım. İnsanlar bir yemeğe gidiyor gibi değil de, daha çok bir geceye katılıyor gibiydi.
Bence seyahate çıkmadan işin keyifli ama zor kısımlarından biri, valiz yapmak.. Bütün dolabı almak mümkün olmadığına göre gittiğiniz yerlere, o şehirde yapılacaklara uyabilecek en uygun kıyafetleri yanınıza almalısınız, bir de bir ülkeyi kuzeyinden güneyine dolaşacaksanız ve uzun süreli bir tatil olacaksa, bavulunuza aldığınız yüklerden pişman olmamak da ayrı bir mevzu.

Gündüz

Marina Piccolo'da Torre saracena diye bir plajdan denize girdik ilk gün, denizin rengi çok güzel bir turkuaz, ancak sıcaklığı ve temizliği üzerine ben oyumu kendi ülkemizin Ege sahillerinden yana kullabilirim. Sahilleri çok taşlık ve suyu pek soğuk sayılmaz. 
Tekne turuna çıkarsanız çok güzel koylardan denize girme şansına sahip olursunuz.
yatch
Gece için en canlı yer La Piazetta, yani minik meydan ve saat kulesi.. Tods mağazasının karşısına sıralanmış bir sürü cafeler var, hepsi çok keyifli mekanlar. Capri'de erkekler tarafından nerdeyse bir üniforma gibi Tods ayakkabılar giyiliyor. Genelinde beyaz-bej pantalonlar ve marin renklerde gömlekleri bol bol görüyorsunuz. Meydandaki cafelere şık gitmeniz de yarar var çünkü Capri geceleri, adeta bir şıklık yarışına giriyor.
Gece elbiseleri giyen kişiler sokaklarda gayet normal bir durumdu ve ortalamanın üstünde bir oran bir davetten çıkmış gibiydi.
bynight

Capri seyahatimden, hayatım boyunca unutmayacağım en güzel 10 dakika.
Capride mutlaka yapılması gereken büyülü bir gezi : Grotta Azzurra
The Blue Grotto, yani mavi mağara anlamına gelen bu yer küçücük bir delikten sandallarla girebildiğiniz muhteşem bir mağara... Turkuaz denizin ışık oyunlarıyla daha da muhteşem bir görüntü oluşuyor.
The Blue Grotto Pictures, Images and Photos
blue grotto Pictures, Images and Photos

Capri, balayı için tercih edilebilecek bir yer tabi kalmak için ve yemek yemek için en iyi seçimleri yaparsanız.... Mesela:

Grand Hotel Quasisana

Capri Palace Hotel

Ceaser Augustus

Capriye ulaşım için biz Napoli'ye geldik ve ordan Sorrento, Capri gibi adalara kalkan feribotlarla 50dk'da adaya ulaştık. Zamanınız varsa Napoli'yi gezebilirsiniz ama hırsızlıklar konusunda ününü duymuşsunuzdur.
Biz limana giderken çok dikkatli olduğumuzu ve alışık olduğumuzu sanırken, küçük bir hırsızlık tehlikesi atlattık ve ruhumuz duymadı, kaos ortamında ekstra bir dikkat gerektirdiğini söyleyebilirim.
Şehrin tarzı biraz İstanbul Balat, Galata, Şişhane bölgesini andırıyor. Kültürlerin ne kadar benzediğini farkedebilirsiniz. Balkonlara asılmış çamaşırlar, camlardan bağrışanlar, kapkaçcılar, eski arabalar.. Ayrı bir zaman ayırıp gezilmesi gereken ve mutlaka pizza yenmesi gereken bir şehir.

0 yorum on "Capri"

 

InspirationFactory by Belle! Copyright © 2009 Paper Girl is Designed by Ipietoon Sponsored by Online Business Journal