2 Temmuz 2009

Modanın başkenti : Milano

Gönderen belle zaman: 00:11

İtalya demek benim için her açıdan sanat demek, fotoğraf çekmekten yorgun düşeceğiniz bir ülke, mimarisiyle, İtalyan tarzı evleri, dar sokakları, modanın başkenti, şarap, pizza ve makarna krallığı..


Milano
İlk durağımız belki çok kişinin İtalya seyahat planlarına eklemeyeceği bir yer. Evet görülecek çok şey yok, ama ben ordaki hayatın kalitesini çok beğendim.
Duomo, şehrin ilk görülmesi gereken yeri. Avrupa'nın bir çok yerinde gördüğüm Duomo'lardan ( şehrin en önemli katedraline bu isim veriliyor) daha çok beğendiğim söylebilirim.. Çok görkemli, tepesine çıkınca bunu daha iyi anlıyorsunuz.
HDR DUOMO MILANO Pictures, Images and Photos
Milano moda için kesinlikle bir başkent. Geniş caddeler ve şık butikleri ve café'leri..
Bir çok moda devi, kariyerine burda başlamış, mesela Armani, Duomo'nun hemen yanında bulunan Rinascente isimli luxury departmant store'da iş hayatına başlamış. Rinascente, İtalya için bir Vakko/Beymen kalitesinde bir mağaza zinciri. Prada, tam anlamıyla bir İtalyan ruhu taşıyor ve bence Milano'nun şehir ruhunu yansıtıyor. Dolce& Gabbana, Gianfranco Ferré, Versace....
Milano'nun neden bir moda başkenti olduğu çok açık.. Bu kadar tasarımcının bu şehirden ilham alması.. 
Burada modanın kalbinin attığı yer: dört lüks alışveriş caddesinin birleşimi, bu bölgeye Fashion Quadrilatero deniyor. 
Via Montenapoleone, Via della Spiga, Via Sant'Andrea ve Via Manzoni, en şık ve en pahalı butiklerini bulabileceğiniz adres.
Daha hesaplı olsun diyorsanız hepimizin bildiği H&M, Pimkie, Zara gibi mağazaları bulabileceğiniz Corso Buenos Aires ve Vittorio Emanuelle 
Ayrcıa nostaljik parçalara olan sevgimden dolayı vintage çantaları ve ayakkabıları bulabileceğiniz bir cennet : Porta Ticinese.
Galleria Vittorio Emanuele II : 1850'lerden bir alışveriş merkezi, shopping mall demek çok zor çünkü muhteşem bir cam tavanı, bir saraya benzeyen mimarisi ve içinde en az kendisi kadar asil İtalyan butikleri:)

Eğer sanatla ilgileniyorsanız, en az 6 hafta önceden ( biliyorum bu çılgınlık ama belki uçak biletinizi bile almadan :) Last Supper'ı Da Vinci'nin orjinal olarak resmettiği Santa Maria della Grazie kilisenin duvarında 15 dakika görme şansını elde edeceksiniz, fotoğraflama şansını ise asla:)))
Ben rezervasyonumu yaptırdım ve son yemeğin resmedildiği orjinal duvarı görmeyi başardım, websitelerinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

1000 Places To See Before You Die - Milan, Italy

L' Ultima Volta ... [Milano]

Milan... is my city!!

Milan Street Style


Milano fashion week

0 yorum on "Modanın başkenti : Milano"

 

InspirationFactory by Belle! Copyright © 2009 Paper Girl is Designed by Ipietoon Sponsored by Online Business Journal